Výroba šperkov

Keď sa naučíte, ako vyrobiť diamant, a keď vám zostane množstvo diamantových vzoriek z neúspešných pokusov, určite vás bude zaujímať, ako by sa tieto dali zužitkovať, napríklad prípravou šperkov, hlavne, keď tenké vrstvy diamantu môžu mať celkom zaujímavé farebné odtiene. Po prvotných pokusoch, kedy pripravené šperky pripomínali viac ťažítko na papier ako niečo pekné, som postupne po niekoľkých rokoch práce vo voľnom čase vyrobil náušnice, ktoré sa dali aj nosiť.

Mojím prvým cieľom bolo ponúknuť diamantové vrstvy priamo na prípravu šperkov ako polotovar iným výrobcom. Bol som aj na menšom stretnutí výrobcov šperkov, kde som obchádzal rôznych výrobcov s diamantovými vrstvami, ale žiadny z nich ich nevedel dostatočne využiť pri príprave svojich šperkov. Ale nepovedal som im, že je to diamant :). A našiel som aj iných výrobcov, jeden remeselník z Banskej Štiavnice ich dokázal pripraviť relatívne náročným postupom a tiež jeden zlatník mi pripravil dva páry náušníc zo 14 karátového zlata. Cena takto pripravených šperkov je relatívne vysoká.

Obrázok: Náušnice s diamantovou vrstvou, pri výrobe použité 14 karátové zlato 

Tak som sa do toho pustil sám. Postupne som vytvoril prvé verzie šperkov, aj keď nie veľmi estetické. Súčasný dizajn vznikol tak, že som iba využil možnosti technológií, ktoré mám vo svojej práci a postupne vytvoril náušnice, ktoré sa aj dajú nosiť. Prišiel som na to, že najlepšie na uchu vyniknú náušnice s veľkosťou 6*6 mm. Zistil som to iba mojimi pozorovaniami, nebolo to systematické skúmanie a rôzne ženy majú asi aj tak rozdielny vkus :)

 

Obrázok: Štvorcová náušnica 6*6 mm na uchu

Niekoľko párov som rozdal kamarátkam, aby mi otestovali náušnice a získal som od nich spätnú väzbu. Často opakovaná pripomienka bola, že na náušniciach vidieť rôzne odtlačky, hlavne prstov pri vkladaní do ucha. Je to pre vlastnosť diamantu, že priťahuje mastnotu a odpudzuje vodu. Táto malá nedokonalosť sa dala odstrániť jednoducho vyčistením náušníc o handričku, ale problém to nevyriešilo, pretože pri nakladaní náušníc do ucha je ich potrebné sa dotknúť. Rovnako aj počas nosenia sa niektoré ženy "hrajú" s vlasmi a popritom sa dotknú aj ucha, čím opäť zašpinia diamantovú vrstvu. Snažil som sa povrch náušníc prekryť nejakou priehľadnou vrstvou a postupne som našiel vhodný typ krištáľovej živice (priehľadný lak na nechty sa neosvedčil), ktorá diamantové náušnice celkovo skrášli a zaistí, že na nich nie je vidieť nečistoty.

stvorec_zivica_zelena_kamienok

Obrázok: Náušnice pokryté krištáľovou živicou

Aktuálne vyrábam hlavne náušnice. Väčšina vyrobených náušníc sú štvorce s hranou 6 mm, resp. s hranou 10 mm a mám už pripravených niekoľko kusov trojuholníkových náušníc. Dokážem pripraviť náušnice s nápisom (obrázkom, logom) podľa požiadaviek. Výroba takýchto šperkov trvá niekoľko dní čo sa prejaví na dodacej dobe. Pripravujem aj manžetové gombíky. Ako substrát používam hlavne kremík. Pracujem aj na použití bielej keramiky (Al2O3) ako substrátu pre rast diamantu, ako aj samotných náušníc. Diamantová vrstva na keramike je tmavšia (spôsobená povrchovou úpravou keramiky a hrubšou vrstvou) a vytvorí zaujímavý farebný kontrast, čo sa hodí pre výrobu náušníc pre mužov.  Náušnice testujem na sebe a až po začiatku podnikania som si prepichol ucho, aby som ich mohol nosiť. 

Používam nerezový držiak ohľaduplný k pokožke (s prídavnou antialergickou ochranou). Spätná väzba od osôb s alergiou bola pozitívna, teda že je možné ich nosiť bez problémov. Viem použiť aj držiak zo striebra, ale ten nie je veľmi vhodný, striebro je potrebné pravidelne čistiť. V budúcnosti sa budem venovať aj iným typom náušníc, príveskom a manžetovým gombíkom.

Náušnice si môžete zakúpiť cez tento odkaz.

kolekcia_krabička

Obrázok: kolekcia náušníc s rôznymi odtieňmi