Môj príbeh

Pred pár rokmi som začal študovať odbor elektronika na FEI STU v Bratislave. Štúdium veľmi rýchlo ubiehalo, až prišiel moment, kedy som si mal zvoliť tému mojej diplomovej práce. Pracoval som vtedy s metódou SIMS (Secondary ion mass spectrometry) a môj vedúci práce mi dal na výber niekoľko možností, čo by som mohol analyzovať v práci. Jedna z navrhovaných tém bola diamantové vrstvy a keď som si mohol vybrať, vybral som si niečo poriadne. A tak som sa dostal k diamantom. 

Po úspešnom obhájení diplomovej práce s názvom Príprava a analýza diamantových štruktúr na rôznych substrátoch som sa rozhodol pokračovať v téme na doktorandskom štúdiu, ktoré som úspešne ukončil obhájením dizertačnej práce s názvom Carbon nanomaterials for electrochemistry.

Momentálne pracujem ako výskumný pracovník na Ústave elektroniky a fotoniky FEI STU, kde pripravujeme diamantové vrstvy, ktoré majú využitie hlavne v elektrochémii, ako senzor pre zisťovanie prítomnosti rôznych látok vo vodách, alebo pre čistenie odpadových vôd od rôznych znečisťujúcich látok ako drogy, lieky, pesticídy a podobne. Viac o nás sa dozviete na tomto odkaze.

Diamantové vrstvy môžu mať rôzne zaujímavé farebné odtiene a dostal som nápad využiť ich na výrobu šperkov. Vo svojom voľnom čase som vyrábal náušnice a postupne po niekoľkých rokoch som vyrobil náušnice, ktoré sa dajú aj nosiť. Náušnice som však nevedel predať a nedarilo sa mi nájsť nikoho na propagáciu a marketing. Postupne som prišiel na to, že sa budem do toho musieť pustiť sám, ale nemal som jasnú predstavu, ako by to malo byť. Vo februári 2022 som začal podnikať ako živnostník, vyrábam a predávam šperky. 

O tom, ako z diamantových vrstiev vyrábam šperky sa dočítate tu.

Náušnice si môžete zakúpiť cez tento odkaz.