Výroba šperkov

Keď sa naučíte, ako vyrobiť diamant, a keď vám zostane množstvo diamantových vzoriek z neúspešných pokusov, určite vás bude zaujímať, ako by sa tieto dali zužitkovať, napríklad prípravou šperkov, hlavne, keď tenké vrstvy diamantu môžu mať celkom zaujímavé farebné odtiene. Po prvotných pokusoch, kedy pripravené šperky pripomínali viac ťažítko na papier ako niečo pekné, som postupne po niekoľkých rokoch práce vo voľnom čase vyrobil náušnice, ktoré sa dali aj nosiť.

Mojím prvým cieľom bolo ponúknuť diamantové vrstvy priamo na prípravu šperkov ako polotovar iným výrobcom. Bol som aj na menšom stretnutí výrobcov šperkov, kde som obchádzal rôznych výrobcov s diamantovými vrstvami, ale žiadny z nich ich nevedel dostatočne využiť pri príprave svojich šperkov. Ale nepovedal som im, že je to diamant :). A našiel som aj iných výrobcov, jeden remeselník z Banskej Štiavnice ich dokázal pripraviť relatívne náročným postupom a tiež jeden zlatník mi pripravil dva páry náušníc zo 14 karátového zlata. Cena takto pripravených šperkov je relatívne vysoká.

Obrázok: Náušnice s diamantovou vrstvou, pri výrobe použité 14 karátové zlato 

Tak som sa do toho pustil sám. Postupne som vytvoril prvé verzie šperkov, aj keď nie veľmi estetické. Súčasný dizajn vznikol tak, že som iba využil možnosti technológií, ktoré mám vo svojej práci a postupne vytvoril náušnice, ktoré sa aj dajú nosiť. Prišiel som na to, že najlepšie na uchu vyniknú náušnice s veľkosťou 6*6 mm. Zistil som to iba mojimi pozorovaniami, nebolo to systematické skúmanie a rôzne ženy majú asi aj tak rozdielny vkus :)

 

Obrázok: Štvorcová náušnica 6*6 mm na uchu

Niekoľko párov som rozdal kamarátkam, aby mi otestovali náušnice a získal som od nich spätnú väzbu. Často opakovaná pripomienka bola, že na náušniciach vidieť rôzne odtlačky, hlavne prstov pri vkladaní do ucha. Je to pre vlastnosť diamantu, že priťahuje mastnotu a odpudzuje vodu. Táto malá nedokonalosť sa dala odstrániť jednoducho vyčistením náušníc o handričku, ale problém to nevyriešilo, pretože pri nakladaní náušníc do ucha je ich potrebné sa dotknúť. Rovnako aj počas nosenia sa niektoré ženy "hrajú" s vlasmi a popritom sa dotknú aj ucha, čím opäť zašpinia diamantovú vrstvu. Snažil som sa povrch náušníc prekryť nejakou priehľadnou vrstvou a postupne som našiel vhodný typ krištáľovej živice (priehľadný lak na nechty sa neosvedčil), ktorá diamantové náušnice celkovo skrášli a zaistí, že na nich nie je vidieť nečistoty.

stvorec_zivica_zelena_kamienok

Obrázok: Náušnice pokryté krištáľovou živicou

 Aktuálne vyrábam hlavne náušnice. Väčšina vyrobených náušníc sú štvorce s hranou 6 mm, ale mám už pripravených niekoľko kusov trojuholníkových náušníc. Ako substrát používam leštený kremík, ale pre niektoré aplikácie diamantových vrstiev sme používali špeciálne štruktúrovaný kremík, a preto mám niekoľko kusov pripravených aj na tomto substráte. Vznikol zaujímavý farebný efekt, kedy sa svetlo odráža rôzne v závislosti od uhla pohľadu. tento efekt je pomerne náročné odfotiť. A rovnako pracujem aj na použití bielej keramiky (Al2O3) ako substrátu pre rast diamantu, ako aj samotných náušníc. Tiež mám pripravené aj štvorcové náušnice s hranou 10 mm, ale tie zatiaľ nie sú také pekné, resp. menej vyniknú na uchu, preto ich zatiaľ neponúkam.   

Používam držiak z chirurgickej ocele ohľaduplnej k pokožke (spätná väzba od osôb s alergiou bola pozitívna, teda že je možné ich nosiť bez problémov.) Viem použiť aj držiak zo striebra, ale ten nie je veľmi vhodný, striebro je potrebné pravidelne čistiť. V budúcnosti sa budem venovať aj iným typom náušníc, príveskom a manžetovým gombíkom.

Náušnice si môžete zakúpiť cez tento odkaz.

kolekcia_krabička

Obrázok: kolekcia náušníc s rôznymi odtieňmi